نکات ایمنی در آسانسور
02 نوامبر

نکات ایمنی در آسانسور

اگر چه آسانسورها یکی از مطمئن‌ترین شیوه‌های حمل‌ونقل موجود هستند اما با استفاده از چند راهنمای ساده می‌توانید از امنیت خود مطمئن تر شوید. نه تنها باید بدانید چگونه به درستی از آسانسور استفاده کنید بلکه همچنین باید بدانید در صورتی که آسانسور وسط راه متوقف شد، چکار کنید. به طور متوسط یک بار در زندگی هر شخص امکان گیر افتادن در آسانسور وجود دارد.

اکثریت غریب به اتفاق شهر ها و ایالت ها ی آمریکا ، کد ایمنی آسانسور A17.1 که توسط بازرسی های حداقل شش ماه یکبار بازرسان داده می شود , رعایت میکنند . لیست گواهی آخرین بازرسی باید در هر آسانسور قرار داده شود . اگر شما متوجه شدید لیستی وجود ندارد و یا از آخرین تاریخ بیش از ۶ ماه گذشته , باید با سرپرست ساختمان تماس بگیرید و از پله ها استفاده کنید .

توصیه‌های ایمنی آسانسور

زمانی که منتظر رسیدن آسانسور هستید: بدانید به کدام طبقه می‌خواهید بروید
دکمه فراخوان آسانسور مربوط به جهتی که می‌خواهید بروید (بالا یا پایین) را یک بار فشار دهید .برخی از افراد دکمه آسانسور را چندبار با شدت فشار می دهند بلکه آسانسور زودتر بیاید اما این کار، غیر از خرابی و صدمه زدن، فایده ای ندارد.

به علائم آسانسور که رسیدن به طبقه مورد نظر شما را اعلام می‌کند توجه داشته باشید.
با فاصله از درهای آسانسور بایستید و برای خروج مسافران آسانسور کنار بایستید و راه باز کنید.
اگر کابین آسانسور که در حال رسیدن است پر است، سوار نشوید و منتظر دفعه بعد بمانید سعی نکنید به زور وارد آسانسور شوید یا مانع بستن در شوید، منتظر کابین بعدی بمانید.
در حوادث آتش‌سوزی یا مسائل دیگری که ممکن است منجر به اختلال در سیستم برقی ساختمان شود از پله‌ها استفاده کنید

هنگام سوارشدن در آسانسور

اجازه دهید مسافران از آسانسور خارج شوند سپس شما سوار شوید.
حواستان به جلوی پایتان باشد. ممکن است کابین آسانسور کاملاً هم‌سطح طبقه قرار نگرفته باشد (حتی ممکن است خیلی پایین تر یا بالاتر از طبقه باشد و اگر مراقب نباشید ممکن است به زمین بخورید) .

از درها فاصله بگیرید و مراقب لباس‌هایتان باشید.
کودکان و حیواناتتان را محکم نگه‌دارید.
در صورتی که باید در بازبماند، دکمه باز شدن در را فشار دهید و نگه‌دارید یا از کسی بخواهید دکمه را برای شما فشار دهد.
هرگز سعی نکنید جلوی بسته شدن در را بگیرید، منتظر دفعه بعد بمانید.
همین که سوار شدید سریعاً دکمه طبقه مورد نظر خود را فشار دهید ) در آسانسورهایی که دارای سیستم کنترل مقصد destination dispatch هستند نیازی به این کار نیست ( و به انتهای کابین بروید تا برای افراد دیگر فضای کافی باشد.

هنگام حرکت آسانسور

دستگیره کناری را در صورت امکان بگیرید در صورت امکان نزدیک به دیوار کابین آسانسور بایستید
به علائم و اعلام طبقات توجه کنید

هنگام خروج از آسانسور

فوراً در طبقه مورد نظر پیاده شوید.
افرادی را که جلوی شما قرار دارند هنگام خروج هل ندهید
به جلوی پایتان نگاه کنید، ممکن است کابین کاملاً هم سطح با طبقات نایستاده باشد

اگر در آسانسور گیر کرده‌اید

۱-وحشت نکنید !!
چند نفس عمیق بکشید و به خود اطمینان دهید که مقدار کافی اکسیژن در کابین وجود دارد . مهم‌تر از همه این که منتظر رسیدن کمک مناسب باشید و هرگز سعی نکنید آسانسوری که به صورت غیرمعمول توقف کرده، ترک کنید. در موارد مشکلات برق، روشنایی اضطراری روشن می‌شوند.

۲- دکمه باز کردن در را فشار دهید.
اگر نزدیک به طبقه باشید در باز می‌شود . شما می‌توانید به آرامی و با دقت از آسانسور بیرون بروید. حتماً هنگام بیرون رفتن جلوی پای خود را نگاه کنید چون ممکن است آسانسور هم سطح با طبقه قرار نگرفته باش

۳- دکمه آلارم یا کمک را فشار دهید.
و از سیستم ارتباط داخلی در صورت وجود، استفاده کنید. دکمه آلارم با شکل زنگ را فشار دهید و منتظر بمانید کسی به کمک شما بیاید. در آسانسورهای جدید یک دکمه تلفن به جای دکمه آلارم وجود دارد. وقتی آن را فشار دهید، با بخشی که مسئول خرابی آسانسور است ارتباط برقرار می‌شود (مثلاً شرکت آسانسور). این کار محل دقیق ساختمان و آسانسوری را که در آن قرار دارید در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. برخی از آسانسورها، تلفن یا سیستم بلندگوی دو طرفه دارند که با استفاده از آن، بین شما و ساختمان یا افراد مربوطه (تکنسین آسانسور، سرویس‌کار و …) ارتباط برقرار می‌شود. اگر نمی‌توانید چیزی بشنوید یا تلفن کار نمی‌کند نگران نشوید. برخی از تلفن‌ها تنها برای دریافت تلفن طراحی‌شده‌اند. افراد آموزش‌دیده وقتی به ساختمان می‌رسند تماس می‌گیرند

۴- آرام باشید و هرگز سعی نکنید از آسانسوری که به صورت غیرمعمول متوقف‌شده خارج شوید.
این کار بسیار خطرناک است. همیشه منتظر رسیدن افراد آموزش‌دیده باشید. بهترین کاری که در این شرایط می‌توانید انجام دهید این است که آرام و راحت باشید و منتظر کمک بمانید. ممکن است شرایط شما راحت نباشد، اما در کابین ایمن هستید.

 

نوشته شده توسط apartemana.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام، چطوری میتونم به شما کمک کنم؟
ارسال از طریق واتساپ